OstatníProjekty

Hra školou pro seniory 2019-20

Slovo realizátorky Jáji Trojanové: Přes počáteční opatrné poznávání, se vždy na závěr každé dílny senioři rozpovídali, právě, když jsme měli končit, se to pravidelně nejvíc uvolnilo a zažívali jsme společně pěkné chvíle sdílení. Reagovala jsem na jejich potřebu zpívat, hýbat se a smát se, proto jsem vždy přivedla hosta – muzikanta, který improvizoval a na základě společného výběru jsme příběh a vyprávění doplnili písničkami a hudbou.

Průměrně přicházelo (bylo přiváženo) 13 lidí, nejméně ve skupině bylo 10 osob, nejvíce 17 účastníků. Témata dílen byla např. tato: Tři králové, Les, Malostranské povídky, Hospůdka – české tradice, Bruncvík, Staré pověsti české, Semafor – 60. léta, Masopust, Popeleční středa, Marnotratný syn – vždy to mělo logiku, návaznost na to, čeho jsme se ve vyprávění dotkli minule, daným příběhem jsme se naladili, pak vyprávěl kdo chtěl osobní příběhy, vše protknuté zajímavostmi, hudbou, radostí.

Projekt měl pokračovat do června 2020. Od začátku března 2020 byl zakázán vstup do Domova seniorů, takže je pozastaven, případně se realizují alternativní aktivity jako například „Pod okny v areálu Domova seniorů“ (házení vlaštovek se vzkazy, kdy žáci dramatického kroužku budou číst vzkazy na náměstí, nebo výstava obrázků v osvětlených oknech domova).