OstatníProjektyVzdělávací projekty

Havlovy aktovky 2021

Koncem roku 2021 si naše společnost připomněla nedožité 85. narozeniny Václava Havla a v prosinci desáté výročí jeho úmrtí. Václav Havel patří mezi celosvětově nejznámější Čechy 20. století a je jedním z nejhranějších českých dramatiků v zahraničí. Jeho hry se dočkaly už více než 1100 zahraničních uvedení v šedesáti zemích. V kontrastu s tím jsou u nás jeho hry málo uváděny. Tím spíše jeho dvě prvotiny, jednoaktovky, které napsal v roce 1959 a 1960 zná málokdo.

S amatérským spolkem Našlose hry – Ela, Hela a stop a Rodinný večer – jsme nazkoušeli, vytvořili časosběrný dokument, fotoknihu o procesu přípravy představení a v listopadu uvedli nejen pro studenty gymnázia v Sedlčanech, ale i v Knihovně Václava Havla pro pražské studenty.

Místním i regionálním školám byla nabídnuta účast na představení a tvorba na téma Havlovy aktovky – v divadelním i přeneseném slova smyslu. Co asi nosil VH v aktovce? Proč s sebou stále nosil kartáček na zuby a pyžamo? Projekt byl prezentován v Kulturním domě Josefa Suka, divadle Hogo Fogo, na faře v Odolené Vodě nebo i v místních kulturních stodolách nebo formou bytového divadla.