OstatníProjektyVzdělávací projekty

Našlose sešlose 2022

V roce 2022 oslavuje divadlo Našlose, z.s. dvacáté výročí svého vzniku. Po celou dobu své existence podporuje tvůrčí hraní divadla a kreativní přístup ke světu – hlavně také aktivní občanství (znovuobnovení masopustu, znovuobjevení loutkového divadla, hraní Havlových her, spoluorganizace výročí 17. listopadu).

K narozeninám spolek Našlose uspořádal 17.9. vernisáž uměleckých děl členů spolku ve Váchově špejcharu v Drážkově, 1.10. celodenní divadelní festival v divadle Hogo Fogo a 4.11. vernisáž výstavy loutek a fotografií mapujících dvacetiletou činnost spolku, která potrvá do 20.11.2022.

Setkání na přípravu oslav Našlose Sešlose probíhala od února 2022. Vytvořil se realizační tým, který byl neustále v online kontaktu a přibližně jednou za měsíc se sešel. Od prázdnin se k tvorbě připojili ukrajinští umělci. Setkávali se na naši výzvu, domlouvala se s nimi dramaturgie, režie, pomůcky, technické zázemí, jedna z nás (J.T.) s nimi byla v každotýdenním kontaktu a informovala širší skupinu tvůrců o vývoji představení. Ukrajinští umělci se poslední měsíc scházeli denně a intenzivně. Jejich zkoušky byly v rámci možností profesionální. Naplnil se stoprocentně předpoklad příležitosti integrace, seznámení se s mnoha dalšími lidmi, dala se jim i nám možnost zažít, že umění sbližuje a hledá cesty k sobě. Tento projekt má další plody, že s představením ukrajinští umělci budou vystupovat i jinde než v Drážkově na festivalu Našlose Sešlose. Chtějí spolupracovat s Našlose i v příštích měsících a mnozí se tímto intenzivním zážitkem velmi osobnostně posunuli navzdory nelehké situaci. Děkujeme za finanční podporu!